ניהול כספים וליווי פיננסי לעסק שלך

המשק המקומי והגלובלי חווה שינויים תכופים, משברים כלכליים חמורים ותמורות המתרחשות על בסיס כמעט יומיומי. ניהול עסק במציאות הנוכחית אינו פשוט, ואכן ניתן לראות בסטטיסטיקה כי עשרות אלפי עסקים קטנים ובינוניים נסגרים מדי שנה בישראל, רבים מהם לא שורדים שנת פעילות אחת. יש סיבות רבות ומגוונות מדוע עסקים קטנים ובינוניים לא מצליחים לשרוד, אחד הגורמים העיקריים לתופעה הוא מצוקת אשראי וניהול פיננסי לקוי ושאינו מקצועי.

ליווי פיננסי לעסקים

כל עסק המעוניין להצליח, לגדול ולהתרחב חייב להקפיד על ניהול פיננסי תקין ומקצועי. עם זאת, המציאות מוכיחה כי עסקים קטנים ובינוניים רבים אינם מתנהלים פיננסית נכון מסיבות כגון:

  • חוסר ידע בתחום הפיננסים.
  • היעדר מערכת לניהול כספים בעסק.
  • בעיות גבייה וניהול תזרים מזומנים תקני.
  • קושי לגייס אשראי והלוואות.
  • מתן אשראי לתקופה ארוכה עבור הלקוחות.  

תהליך ליווי פיננסי במיקור חוץ מאפשר ליזם ולמנהלים הבכירים בארגון להתמקד בנושאי הליבה ולרכוש ארגז כלים שימושי לניהול פיננסי נכון. כדאי לדעת כי ליווי פיננסי על ידי חברה המתמחה בכך כולל את השלבים הבאים:

 

  • ניתוח עסקי מעמיק – בשלב הראשון צוות מקצועי של יועצים עסקיים מנתח את הפעילות העסקית בחברה, מאפיין ומנתח את הנתונים הפיננסיים ובונה תכנית עסקית עם מטרות לעתיד הקרוב והרחוק.
  • בניית תזרים מזומנים – ניהול נכון של תזרים המזומנים בעסק הוא קריטי להצלחת החברה, זהו הבסיס לשליטה בנתונים הפיננסיים של העסק ואמצעי לניהול נכון, תקני ומקצועי. פיקוח, בקרה ומעקב תמידי על תזרים המזומנים מאפשרים לבעלי העסק להיערך פיננסית נכון לקראת השקעות בחברה, התרחבות, רכישת עסק אחר, מיזוג, משברים כלכליים ועוד.
  • הטמעת כלי ניהול פיננסי – כל עסק הרוצה להצליח חייב להטמיע מערך ניהול פיננסי מתקדם וחדשני, לרבות מערכת הכוללת דוחות מותאמים אישית לצורכי העסק ולמאפייניו. מערכת לניהול פיננסי מסייעת למנהלי הארגון לקבל החלטות שקולות וענייניות, לצלוח משברים ולעמוד במשימות שנקבעו מראש.
  • פתרונות אשראי לעסק – הבנקים אינם ממהרים להגדיל את מסגרת האשראי או להעניק הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, לכן חשוב להכיר פתרונות אשראי אפשריים מעבר לבנק, כמו כן חשוב למצוא פתרונות יצירתיים לגיוס אשראי בתנאים נוחים.
  • ייעוץ בתהליכי הניהול וקבלת ההחלטות בעסק – צוות יועצים מסייע לבעלי העסק ולבכירים לקבל החלטות ניהוליות ופיננסיות שקולות ואחראיות.

 

פתרונות מימון ואשראי לעסקים

בעזרת יועץ פיננסי בעל העסק יכול לאתר פתרונות מימון ואשראי נוספים עבור העסק שלו, לא בהכרח מהבנקים. כך לדוגמה ניתן לבדוק פתרונות מימון ואשראי כמו ניכיון צ'קים על ידי חברה אמינה או בבנק, הגדלת מסגרת האשראי, הלוואות חוץ בנקאיות בתנאים נוחים, פקטורינג, הלוואות בערבות המדינה מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים או הלוואות מקרנות פילנתרופיות שונות ועוד. כמו כן, אם מעוניינים לרכוש ציוד יש פתרונות יצירתיים כמו ליסינג והלוואות ייעודית לרכישת מכונות וציוד, בתמורה לשעבוד ועם בטחונות יחסית נוחים בהתאמה למאפייני העסק.